Chaber bławatek – o kwiatku, który wpadł mi w oko

1

Źródło: Natalia W-B

Chaber bławatek (Centaurea cyanus) cieszy oko podwójnie. Po pierwsze ma absolutnie piękny kolor, a po drugie leczy choroby oczu.

Łacińska nazwa chabra Centaurea, podpowiada nam jakiej mitycznej postaci została poświęcona ta niepozorna roślinka. Mowa oczywiście o centaurach, które według wierzeń nauczyły ludzi ziołolecznictwa. Symbolika jest więc na najwyższym poziomie :)

Myślę, że każdy kto wykaże odrobinę chęci i wyruszy na spacer w okolice pól uprawnych znajdzie chabry. Są one chwastem pospolitym i naprawdę ciężko jest je nie dostrzec.

Krótki filmik – w roli głównej bławatek

Do celów leczniczych zbieramy w czerwcu koszyczki kwiatowe (więc to ostatni dzwonek) i wyskubujemy z nich kwiaty języczkowe.

Zawierają one:

– glikozydy antocyjanowe

– flawonoidy

– związek goryczkowy (centaurynę)

– sole mineralne obfitujące w mangan

Działanie: 

wodne wyciągi, czyli napary z chabrów działają silnie moczopędnie, a także żółciopędne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Bławatek jest przyjacielem naszych oczu, zwłaszcza gdy są one przemęczone lub dopadnie je jakiś stan zapalny.

Napar (z suszonych kwiatów):

1 łyżkę kwiatów zalewamy 1 szklanką wody i naparzamy pod przykryciem 15 min, odstawiamy na kolejne 15 i dopiero przecedzamy. Możemy pić taki napar 2x dziennie po pół szklanki między posiłkami, jako środek moczopędny. Takim naparem możemy również przemywać oczy.

ch1

Źródło: Natalia W-B

Gliceryd z chabra bławatka 

Dopóki mamy dostęp do świeżego surowca warto to wykorzystać. Ja w tym roku skusiłam się na gliceryd chabrowy :) Potrzebujemy do niego:

– gliceryny roślinnej

– płatków chabra

– odrobiny spirytusu do skropienia kwiatów

– czystego słoiczka

płatki skrapiamy delikatnie spirytusem i odstawiamy na 10 min, po tym czasie kwiaty przekładamy do czystego słoiczka i zalewamy gliceryną roślinną, tak aby w całości pokryła surowiec. Zakręcamy i odstawiamy na 2-3 tygodnie, a następnie przecedzamy przez gazę do czystego słoiczka. Taki gliceryd będzie świetnym dodatkiem do kremu pod oczy :)

2

Źródło: Natalia W-B

 

Czy chabry nie są piękne? :)

Natalia W-B

Źródła:

A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie

M. Gorzkowska, Zioła, jak zbierać, przetwarzać, stosować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.