Gwiazdnica pospolita na talerzu

gwiazdni psh

Źródło: Natalia W-B

Gwiazdnica pospolita, to taka niepozorna roślinka, której wszyscy chcą się pozbyć ze swoich ogrodów. Na szczęście natura czasami wie lepiej, co dla nas dobre i gwiazdnica pomimo naszej niechęci, często do nas wraca.

serc m

Chociaż zima nie chce dać za wygraną i nadal rekompensuję nam brak śniegu podczas grudniowych świat, to wyłaniające się z pod białej pierzynki malutkie rośliny przypominają nam, że to już prawie oficjalnie WIOSNA!

Na szczęście słońce nie zachodzi już tak wcześnie i po pracy mogę spokojnie wybrać się na spacer. Dzisiejszym celem wycieczki była wspomniana już gwiazdnica. Jak się okazało wystarczyło zrobić parę kroków od domu, aby ją znaleźć (dom jeszcze widoczny na zdjęciu, więc te parę kroków, to w sensie dosłownym:)) )

domek

Źródło: Natalia W-B

Największe stanowisko gwiazdnicy znalazłam nieopodal rzeki, ale właściwie jest to chwast na tyle pospolity, że panoszy się wszędzie :)

A teraz słów parę o naszej dzisiejszej gwieździe wieczoru z pom zol

Gwiazdnica pospolita należy do rodziny goździkowatych. Dla nas cenne jest całe ziele, ponieważ zawiera:

– dobrze przyswajalną wit. C (200-300 mg na 100 g)

– prowitaminę A (około 35 mg)

– witaminę F

– witaminę PP (0,5 mg)

– hydroksykumaryny

– flawonoidy

– saponiny

– fitosterole

– glikozydy trójterpenowe

– pinitol

– sole mineralne: związki fosforu, potasu, żelaza, magnezu, cynku, manganu, miedzi, chromu, selenu, jodu oraz krzemu!

Dr H. Różański wyjaśnia, co to dla nas oznacza

„Wyciągi z ziela gwiazdnicy mają wpływ kortykotropowy, przeciwzapalny, przeciwświądowy, moczopędny, odtruwający i pobudzający procesy anabolizmu (asymilacji). Zastosowane na skórę działają wyraźnie przeciwwysiękowo, przeciwzapalnie i rozjaśniająco na cerę. Pobudzają ziarninowanie tkanki łącznej właściwej i naskórnikowanie = epitelizację (wzrost i regenerację tkanek nabłonkowych, w tym naskórka). Wodny wyciąg i sok z gwiazdnicy łagodzi objawy świądu, zaczerwienienia i trądziku różowatego. Zmiękcza naskórek i wągry, ułatwia oczyszczanie porów. Wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry i suchego zapalenia skóry. Podnosi wilgotność skóry, poprawia jej elastyczność. Stosowana doustnie i zewnętrznie wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Zmniejsza wydzielanie łoju (maseczki, przemywanie sokiem, naparem z suchego lub maceratem ze świeżego lub mrożonego ziela). Saponiny gwiazdnicy działają wykrztuśnie. Dlatego napar z miodem nadaje się do leczenia nieżytu oskrzeli, chrypki i kaszlu suchego”

gwiazdnica

Źródło: Natalia W-B

Zastosowanie gwiazdnicy do czegoś innego niż kompost nie jest oczywiście jakimś wielkim odkryciem ostatnich lat, medycyna ludowa od dawna ją wykorzystuję :)

Gdy przeniesiemy się na chwilę do średniowiecza, możemy się dowiedzieć, że ówcześni medycy uznawali gwiazdnicę za środek oczyszczający krew i chłodzący. Wywar na occie z dodatkiem soli miał zwalczać świerzb, natomiast okłady z gwiazdnicy były remedium na bóle korzonków. Nie zapominano również o tym, co alkohol może nam wyczarować, gdy dodamy do niego rośliny. Nalewki zalecano w chorobach serca i bólach wątroby. Po dziś dzień na dalekim wschodzie używa się gwiazdnicy, jako środka uśmierzającego ból i wspomagającego w walce z nowotworami.

Gwiazdnica w kuchni 

Warto zajadać się chwastami, które z taką potężną energią życiową opanowują teren wokół nas, jest szansa że my też poczujemy moc :)

Gwiazdnica, zwłaszcza taka młodziutka jest bardzo smaczna. Smak jest ciężki do przybliżenia :) jedni wyczuwają rukole, inni kukurydzę i groszek, a dla mnie jest po prostu fajną, chrupiącą zieleninką.

Możemy ją jeść na surowo w sałatkach, z twarożkiem (polecam!) lub przygotowaną, jak szpinak, czyli z dodatkiem czosnku i chilli :) super sprawdzi się również jako dodatek do jajecznicy.

Warto przy okazji najbliższego spaceru rozglądnąć się za tą roślinką. Chociaż zostanie z nami przez najbliższe miesiące, to teraz jest najsmaczniejsza!

Bibliografia:

A. Parus, Gwiazdnica pospolita (Stellaria media Vill.) – właściwości biologiczne i lecznicze, Postępy Fitoterapii 3/2015

H. Różański, Stellaria media (L.) Vill. – gwiazdnica pospolita w fitoterapii

2 thoughts on “Gwiazdnica pospolita na talerzu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.