Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała – Polecam No1

Historia Wewnetrzna

Źródło: Natalia W-B

Pomyślałam, że fajnie będzie stworzyć cykl z polecanymi prze zemnie rzeczami, dot. zdrowego stylu życia, ziół, przyrody, itp. ogólnie wszystko, to co wpisuje się w tematykę bloga :)

G. Enders, Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała

Zaczynam od książki, której autorką jest pochodząca z Niemiec, młoda doktorantka (w zakładzie mikrobiologii i higieny klinicznej we Frankfurcie)  – Giulia Enders. Dziewczyna miała nosa i idealnie wstrzeliła się w lukę na rynku literatury popularno-naukowej. Nie dość, że książka porusza modne ostatnio tematy dot. funkcjonowania naszego układu pokarmowego, to jeszcze jest napisana bardzo lekkim i zabawnym językiem. Są w niej również urocze rysunki, stworzone przez siostrę Giuli.

Jeżeli ktoś zamierza pisać książki tego typu, to ta 27 letnia dziewczyna może być wzorem do naśladowania!

mmm serKomu może spodobać się książka mmm ser

Jeżeli borykasz się z dziwnymi bólami brzucha, lekarze wmawiają Ci hipochondrie, bo przecież w badaniach nic nie wychodzi, to ta książka może pomóc Ci zrozumieć, że jelita to nic innego jak… drugi mózg :), a wiele problemów z nimi związanych wynika ze stresu, frustracji i przemęczenia. Ucisk w brzuchu, to normalna reakcja organizmu na  sytuacje, które wyprowadzają nas z równowagi, a nie wymyślone dolegliwości przewrażliwionego społeczeństwa :).

Jeżeli Twój układ trawienny działa bez zarzutu, ale lubisz poszerzać wiedzę w zakresie tego, co tam się w środku u nas dzieję, również będziesz zadowolony. Jak już wspominałam książka jest napisana lekkim językiem, nie ma tu nadęcia, ani pseudonaukowego bełkotu. Są natomiast przytoczone badania i różne ciekawostki ze świata wewnętrznego.

Pierwsze dzieło Guli liczy sobie 304 str. i gwarantuję, że gdy już zaczniesz czytasz, pochłoniesz je w ekspresowym tempie :).

mmm serPrzedsmak – czyli kilka fragmentów z książki mmm ser

„Przyczyną torsji mogą być także silne emocje, takie jak napięcie psychiczne, stres czy lęk. Zazwyczaj każdego ranka wytwarzamy pewną ilość hormonu stresu CRF (…). Hormon stresu pomaga organizmowi w uporaniu się z wyzwaniami, jakie przynosi dzień. (…) Problem polega na tym, że CFR wytwarza nie tylko komórki mózgu, ale także jelit i żołądka. (…) Jeśli więc komórki żołądka i jelit zarejestrują wysoki poziom CRF, liczy się nie źródło sygnału (mózg czy jelita), a jedynie informacja, że coś jest nie tak. To wystarczy, żeby wywołać reakcje obronną w postaci biegunki, mdłości lub torsji”

„Zwierzęta niezdolne do wymiotów są zdane na inne metody umożliwiające zachowanie bezpieczeństwa. Szczury czy myszy na początek podgryzają swoją karmę. (…) Najgorzej mają konie, które nie umieją nawet wstępnie podgryzać pokarmu.”

Na początek przyjrzymy się fałdom widocznym gołym okiem – gdyby nie one, potrzebowalibyśmy jelita cienkiego o długości 18 metrów, by mieć dość miejsca do trawienia. Niech żyją fałdy!

W książce możemy również dowiedzieć się jaką długą drogę musi przejść kawałek tortu, od zniknięcia w naszym ustach, aż do… ponownego wyjścia na świat :)

Mamy tu również cały rozdział, o ulubionym temacie rozmów, dużej części męskiej populacji, czyli O kupie słów kilka (składniki, barwa, konsystencja). Dobra wiadomość dla wzrokowców – jest dużo obrazków, co jak powinno wyglądać, żeby uznać to za zdrowe :)

mmm serI jeszcze przykładowy rysuneczek mmm ser

jELITA Historia wewnętrzna

Źródło: Natalia W-B

Na końcu książki znajdziemy również wykaz najważniejszych źródeł na podstawie, których pisana była w/w pozycja. Mamy tu 10 stron bibliografii, więc jeżeli ktoś chce jeszcze bardziej zgłębić świat układu pokarmowego, ma gotowy zestaw literatury do przerobienia.

Polecam każdemu przeczytać tę książkę :) Jeżeli ktoś zna podobne pozycje, dot. innych, naszych wewnętrznych układów, proszę o komentarz :)

A może ktoś z Was czytał już Historie Wewnętrzną…? Jaka jest Wasza opinia? :)

Zapraszam do polubienia strony na facebooku —> Mint Clover

Natalia W-B

3 thoughts on “Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała – Polecam No1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.