Niecierpek gruczołowaty – inwazja obcych

11

Źródło: Natalia W-B

Gdy jesienią spacerujemy w pobliżu szumiących potoków, często naszej wędrówce towarzyszy dźwięk pękających, grubych łodyg tajemniczej rośliny. To uciekinier z himalajów, niecierpek gruczołowaty.

Zanim jednak nadejdzie jesień i ponad 2 metrowa roślina, jaką jest wspomniany niecierpek uda się na zimowy spoczynek, warto pozyskać jej nieco i wykorzystać w domowej apteczce. Chociaż fioletowy gigant jest uznawany za kwiat inwazyjny, wypierający nasze rodzime gatunki, to myślę, że możemy mu wybaczyć tę niepohamowaną chęć wydawania potomstwa, ponieważ oferuję wiele w zamian :)

Myślę, że nikt nie będzie miał problemów z rozpoznaniem naszego dzisiejszego gościa, nie sposób go bowiem pominąć, góruje znacznie nad innymi roślinami, możemy go spotkać zwłaszcza w okolicach rzek, rzeczek, potoczków, czyli ogólnie wszędzie tam gdzie woda.

Na filmiku widać piękne siedlisko niecierpka, niedaleko niego swoje miejsce znalazł również podbiał, dziurawiec oraz krwawnik, tak więc widać, że jakoś z „naszymi” się jednak dogadał :) W czasie dzisiejszego spaceru zauważyłam, że jarzębina jest już w pełni czerwona, czyli trzeba szykować się na jesień.

Do czego właściwie może przydać się nam niecierpek gruczołowaty

Korzystając z wiedzy Dr Różańskiego możemy się dowiedzieć, że niecierpek wykazuję następujące działanie:

„przeciwzapalne, moczopędne, rozkurczowe, hamujące autoagresję immunologiczną, przeciwłuszczycowe, przeciwko toczniowe, przeciwreumatyczne, przeciwko atopowemu zapaleniu skóry, przeciwtrądzikowe, antyandrogenne, hipoglikemiczne, przeciwmiażdżycowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybowe (układowe), przeciwalergiczne, lekko rozwalniające, ochronne na miąższ wątroby, nerek i serce, przeciwnowotworowe”

Moją porcję surowca wykorzystam na pewno do przemywania skóry. Aby przygotować napar wystarczy jedną łyżkę rozdrobnionego surowca (świeżego lub suszonego) zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez około 30 min, a następnie przefiltrować. Napar możemy również pić, zalecana dawka, to 2x dziennie po 200 ml. Zamiast wody możemy użyć również mleka, co pozwoli przejść do naparu również substancjom, które rozpuszczają się w tłuszczach.

Więcej przepisów, np. na nalewki z niecierpka na stronie Doktora —-> klik

Niecierpek gruczołowaty jest bez wątpienia wartościową, dla człowieka rośliną, dlatego warto się nim zainteresować w czasie spacerów.

Natalia W-B

Zapraszam do polubienia strony na Facebooku —— > mint-clover

One thought on “Niecierpek gruczołowaty – inwazja obcych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.