Sosna dostępna cały rok

sosna-jak-wyglÄ…da

Listopad to depresyjny miesiąc, aby dostrzec jego piękno trzeba się nieco postarać. Podobnie natura nie ma już dla nas oczywistych skarbów, jak na przykład w środku lata, kiedy to na każdym kroku możemy spotkać wartościowy surowiec. Gdy temperatury spadają, to co najcenniejsze możemy znaleźć tuż pod powierzchnią ziemi w postaci korzeni, np. pokrzywy. Jeśli jednak chcemy w łatwiejszy sposób pozyskać coś wartościowego dla zdrowia, możemy spojrzeć w górę i zachwycić się wiecznie zieloną sosną.

Wiem, że dla niektórych osób wszystkie iglaste drzewa, to po prostu choinki, ale sosnę na prawdę łatwo rozpoznać! :)

sosna ma igły wąskie, tęgie, bardzo ostre, zwykle po dwie, niekiedy trzy w jednej pochwie osadzone, ze strony zewnętrznej pół-okrągłe, z wewnętrznej płaskie, przez kilka lat zielone na drzewie się utrzymują. Kwiat samczy ukazuję się w maju na tegorocznych pędach w postaci kotków w górę wzniesionych. (…) Przed upłodnieniem prosto poniżej tamtych stoją kwiaty samicze w kształcie podłużno-okrągłych czerwonych główek, które po upłodnieniu zwisają w dół i zamieniają się w szyszki (…)”

Wilno, 1845 – Zielnik Ekonomiczno-Techniczny ułożony dla gospodarzy i gospodyń przez J. Geralda- Wyżyckiego

kora-sosny

Źródło: Natalia W-B

Sosny żyją średnio 500-600 lat, najstarsza przedstawicielka w Polsce liczy sobie około 350 lat :). Inne rekordzistki w naszym kraju, to sosna mierząca 42m wysokości i sosna grubaska, mająca 121 cm średnicy.

Idąc na spacer bardzo prawdopodobne, że spotkacie właśnie to drzewo, ponieważ drzewostany sosnowe stanowią blisko 70% polskich lasów.

Tak, jak było wspomniane w Zielniku zielone igły utrzymują się kilka lat na drzewie, po czym opadają. Dzieje się to w cyklach trzyletnich :) świerki się nieco ociągają i robią to w cyklach 6-letnich, a jodły 10!

igiełki-sosnowe

Źródło: Natalia W-B

Sona w tradycji i wierzeniach

w Polsce z gałązek sosnowych (między innymi) robiono tzw. podłaźniczkę, czyli ozdobę na Święta Bożego Narodzenia. Wieszano je przy suficie, zanim do naszych domów zawitały obecne, po dziś dzień choinki :).

Słowianie czcili sosny rosnące w świętych borach, uważając że mają iście magiczne właściwości. Wobec tego możemy czasami natrafić na dosyć oryginalne przepisy, jak np. na ten mówiący o leczeniu przepukliny. Według wierzeń dawnych ludów, wióry z trumny sosnowej, utarte i uwarzone z gorzałką świetnie nadawały się na takie przypadłości.

Na sosnę możemy również natrafić w mitologi. W jednej z wersji mitu o Attisie możemy przeczytać, że pozbawił się on męskości właśnie pod tym drzewem, a z jego krwi wyrosły… fiołki :)

Chrześcijanie w kształcie szyszki sosnowej dopatrują się natomiast zarysu dłoni Chrystusa. To właśnie pod tym drzewem miała odpoczywać uciekająca Święta Rodzina (w innych wierzeniach była to nie sosna, ale głóg lub leszczyna).

SOSNA

Źródło: Natalia W-B

 

Sosna jako surowiec leczniczy

surowcem leczniczym są igły, pączki, młode szyszki i kora, tak więc niemal całe drzewo jest dla nas wartościowe.

Obecnie możemy z łatwością pozyskać właśnie igliwie :)

Co możemy zrobić?

1. przyprawa sosnowa

igiełki sosny są niezwykle aromatyczne i zdrowe, dlatego świetnie sprawdzą się jako przyprawa. Do wykonania takiego kulinarnego cudeńka będziemy potrzebować jedynie ziarenek pieprzu, soli himalajskiej i oczywiście igliwia. Proporcje mogą być dowolne, im więcej igiełek tym będzie ładniejszy kolor i silniejszych zapach.

Igiełki myjemy i porządnie osuszamy, a następnie mielimy z solą i pieprzem :)

2. kąpiel leśna

  • około 1 kg igliwia
  • inne aromatyczne zioła, które lubimy, możemy też dodać parę kropli olejków eterycznych, np. cynamonowego lub pomarańczowego – świąteczny nastrój gwarantowany!

Igiełki rozdrabniamy i zalewamy 5l wody i odstawiamy na cały dzień. Wieczorem gotujemy nasz macerat około 1h, na wolnym ogniu i pod przykryciem. Po tym czasie przecedzamy odwar do wanny i relaksujemy się w leśnym SPA 15-20 min. Gdy używamy innych ziół robimy sobie napar i przecedzamy do wanny. Olejki eteryczne wkrapiamy do wody (można wcześniej wymieszać z 1 łyżką oleju kokosowego :) )

3. Igiełkowy napar mocy

  • 50g oczyszczonych, świeżych igiełek sosnowych
  • 250 ml wrzątku

igły rozdrabiamy i zalewamy wrzątkiem, Parzymy pod przykryciem 2h i przecedzamy. Pijemy małymi porcjami, najlepiej po rozcieńczeniu, np. dolewamy do herbatki w czasie przeziębienia. :)

Igiełki sosnowe są dostępne przez cały rok, więc nie trzeba się bardzo spieszyć z ich zbiorem :) Gdy jednak zechcecie przenieść odrobinę magii lasu do domowego zacisza warto wybrać właśnie sosnę:)

Natalia W-B

Zapraszam do polubienia strony —->Mint Clover na Facebooku

Literatura:

Wyd. BAOBAB, Na początku było drzewo

Wyd. OTWARTE, Sekretne życie drzew

Wyd. publicat, Zioła z apteki natury

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.